دربـاره ما

مرکز کارشناسان قوه قضاییه

«مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده»، پیرو حكم مقرر در ماده ۱۸۷ قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و به موجب آیین نامه اجرایی آن ابلاغی 1381/06/13رئیس قوه قضائیه، در سال ۱۳۸۱ تأسیس شد. اصلاح نظام وکالت و نظام کارشناسی رسمی به عنوان بخش جدایی ناپذیر نظام قضایی کشور بر عهده قوه قضائیه نهاده شده است که تأسیس مرکز، یکی از اساسی ترین گامهای نظام قضایی در این راستا بوده است.

آیین نامه اجرایی ماده ۱۸۷ نحوه تشکیل و ارکان مرکز، فرایند صدور پروانه، برگزاری آزمون، نظارت بر فعالیت اعضا و سایر امور مرکز را در چارچوب قوانین و مقررات حاکم بر حوزه های وکالت و کارشناسی مشخص نمود. این مرکز که در حوزه ارائه خدمات وکالتی، کارشناسی رسمی و مشاوره حقوقی فعالیت می کرد، به موجب قانون حمایت خانواده مصوب ۱۳۹۲ و آیین نامه آن صلاحیت گسترده تری در حوزه مشاوره خانواده پیدا کرد. 

این مرکز شامل سه بخش وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده می باشد که مرکز کارشناسان رسمی استان گلستان به عنوان یکی از این بخش‌ها با داشتن کارشناسان مجرب و با تجربه به مراجع قضایی جهت تصمیم گیری‌های صحیح و درست در پرونده های قضایی کمک شایان و درخور توجه می کند.